Architektúra tela / Body architecture

s / with Milan Kozánek

                                                    PHOTOS AND VIDEO DOCUMENTATION BY © GORO
November 9 - 11 / Záhrada - Centrum pre nezávislú kultúru / Banská Bystrica
"V prvom rade sa chcem SKOKu poďakovať za jeho aktivitu, že vôbec celý workshop zorganizoval! Pre mňa to bola cenná skúsenosť a plnohodnotne strávený čas. Hoci som tušila o čom bude kontaktná improvizácia, prekvapila ma Milanova komplexnosť. Skutočne sa nám snažil odovzdať čo najviac. Je to veľmi inšpiratívny človek, zrelá osobnosť... Pre mňa najlepšia vec z toho celého bolo dokonalé uvoľnenie chrbta, hlavne hrudníka." - Lenka J.
"Uvedomiť si ako sa to telo naozaj môže hýbať a ako nie je veľmi dôležité, pretože mnohokrát sa snažíme ísť proti jeho prirodzenosti. A to je tá najdôležitejšia informácia pre mňa od Milana. Ale nebola jediná. Všetky však viedli k spoznaniu seba a svojich fyzických možností." - Renáta J. 


"Pre mňa je vždy dôležitá postupnosť, racionalita a opodstatnenosť. Výnimkou nie je ani práca s vlastným telom, s vlastným ja.
Ja chcem vedieť, prečo sa hýbem, aká časť tela sa musí zapojiť do procesu, aby som sa vôbec niekam presunula, niekam sa pohla a keď chcem hovoriť o tanci, tak o to viac by telo malo mať informáciu, ako sa pripraviť, ako zareagovať a čo očakávať.
Páčilo sa mi to, veľmi doporučujem ako pre skúsených, ale i absolútnych netanečníkov.
Prijala by som však takýto kvalitný worskshop, aby trval dlhšie a nie len víkend.
Ďakujem, a aj moje telo ďakuje." - Katarína P.
"Páčilo sa mi ako detailne nám Milan vysvetlil, čo od nás chce, aby sme urobili. Ukážky s Bárou boli úplne skvelé na to, aby sme vedeli ako ďalej. Tiež oceňujem, že si všímal, čo komu ide a čo nie a vedel priblížiť, či ukázať ako ďalej." - Katarína H.
"Pro mě byl víkend v Zahradě velmi přínosný. Konečně jsem si trochu víc sáhl na svoji kostru a uvědomil si principy jejího fungování. Věci, které by se měly učit na každé základní škole se člověk dozvídá v dospělém věku na tanečním semináři. Milan je pravý muž na svém místě. To, co učí a jak to učí, má velmý smysl. Uvolňovat se v reakci na tlak, odevzdávat napětí zemi... jsou postupy, které lze využít v kontaktní improvizaci stejně jako v kterékoliv jiné činnosti lidské. Všem velmi doporučuji." - Michal Č.
"S Milanom som absolvovala už viaceré workshopy. Patria k mojim obľúbeným, pretože spôsob akým pracuje je veľmi systematický a komplexný. Ide hodne do hĺbky, pomáha vám objavovať "ako" vlastne vaše telo funguje a učí vás rozumieť mu. Spôsob akým pracuje pomáha odhaľovať rôzne bloky v tele, lepšie si môžete uvedomiť, prečo niečo nefunguje ako by malo a zároveň vám poskytuje aj návody, ako pracovať na tom, aby sa zablokované časti uvoľnili. A hoci je to práca na dlhé lakte, dokážete už po jednom dni poctivej práce cítiť, že sa vo vašom tele niečo skutočne zmenilo a to je veľmi inšpirujúce a motivujúce. Dvojdňový workshop je veľmi krátky na to, aby sa týmto spôsobom dalo prejsť celým telom. (Preto chodím na všetky, ktoré sa dá :) a tento spôsob odporúčam aj ostatným ;-) Zbieram na nich informácie, ktoré si potom skladám v tele ako puzzle, aby ono mohlo lepšie fungovať. Tentokrát si odnášam "recepty" ako pracovať so "zádrheľmi" v chrbtici a hlavne v hrudníku, ktorý ich má veru viac než dosť.

Chcem ešte napísať, že som veľmi rada, že sa do tejto série workshow-ow zaradila kontaktná improvizácia, lebo mňa naprosto fascinuje a verím, že časom pribudne na Slovensku ľudí, ktorí jej čaru prepadnú. Je to spôsob komunikácie v pohybe, ktorý vám o tom druhom prezradí viac ako slová a navyše je to nádherná čistá fyzika v praxi, ktorej čaru sa nedá odolať. Kedysi by som neverila, že ja, malá šťúpla, dokážem preniesť niekoho, kto je dva krát tak veľký a ťažký ako ja, bez toho, aby som si ublížila a bolo to pre mňa nejak extra namáhavé a náročné. Dá sa to, len treba naučiť telo ako na to. Inak veľmi praktický výstup pre život. Nikdy neviete, kedy sa vám bude hodiť. :)" - Bára I.
"WorkshoW III. s Milanem Kozánkem mně ukázal jinou perspektivu mého těla a tím pádem i tance. Byla jsem na Milanovém víkendu docela zoufalá, že věci, které jsem se učila a chápala doposud, jsou vlastně pro mé tělo někdy nepřirozené. Odjížděla jsem ale domů s hlavou plnou informací a s chutí experimentovat. Děkuji tedy za věty a zkušenosti, které se všechny nestihly vědomě zpracovat, ale v těle snad zůstaly." - Marie K.

You may also like

Back to Top