BodyTalker

s / with Juliane von Crailsheim
                                                         PHOTOS AND VIDEO DOCUMENTATION BY © GORO

September 15 - 16 / Záhrada - Centrum nezávislej kultúry / Banská Bystrica
 © Goro
 © Goro
 © Goro
 © Goro
"Na Julianinom workshope sme dostávali rozmanité ochutnávky jej práce v podobe rôznych zadaní, ktoré dráždili "chuťové" (resp. vhodnejšie by bolo napísať "telesné") poháriky. Čas, ktorý sme mali k dispozícii nestačil na to, aby si mohol človek vychutnať niektoré cvičenia skutočne do sýtosti. Tento problém sme sa snažili riešiť veľmi radikálnymi spôsobmi, ako budíček o 4:50 (na ktorom si niektorí škodoradostníci zgustli ;-), vyradením všetkých prestávok, ktoré nesúviseli s jedlom (fajčiari mali odvykaciu kúru), až po posunutie nedeľňajšieho odchodu na posledné spoje. Napriek našej urputnej snahe, sa nám nepodarilo získať toľko času, koľko by sme chceli. Ale zato sme sa opäť raz utvrdili v tom, že účastníci týchto workshopov (vrátane fotografov :-) ťahajú vždy za jeden povraz a sú schopní podstúpiť skutočne akýkoľvek uletený nápad, ktorý sa lektorovi z mysle vynorí. Takže keď workshop končí, je to ľúto nielen účastníkom, ale aj lektorom ;-)" - Bára I.
 © Goro
 © Goro
Juliana von Carlsheim,

znie to tak vznešene a profesionálne a to je presne to, čím nás táto osôbka, okrem iného, počas workshopu obdarila.

Práca s Julianou bol veľmi uvedomovací a na myseľ náročný proces. Proces pochopenia mozgu, prečo sa telo hýbe. Prečo sa my, ako účastníci workshopu hýbeme, prečo sa ľudstvo hýbe. Prečo niektorí ľudia tento svojský pohyb nazývajú Tancom. Čo všetko je Tanec, kde sa v nás rozozvučuje, kde začína, kde končí. Ako v nás putuje, ako putuje na druhého, na celú skupinu. Toto všetko a ešte oveľa viac sme prostredníctvom našich tiel precítili a prežili od prvej až po poslednú sekundu workshopového času. Keďže čas na prácu bol len na dva dni, tak sme nelenili a predbehli sme čas aj napriek nedostatku spánku. Bolo to nepredstaviteľné a šialené. Bola to výzva, ktorá nás pohla nieleb ďalej k sebe samému, ale hlavne nás posunula v skupinovej práci.

Možno niektorých ľudí odradilo prihlásiť sa na tento workshop, že nie sú skúsení tanečníci, že nemajú v tele dostatok tanečných techník....Je to veľká škoda, lebo práve pre takýchto záujemcov bol víkend určený. Tiež som nevedela, čo mám očakávať, keďže som v tanci "Večný amatér", ale bola som spokojná.

Priznám sa, bolo to pre mňa trocha krokom do neznáma, ale aj napriek tomu som sa prihlásila a do Bystrice opäť vkráčala s radosťou a nadšením. Keď je človek medzi správnymi ľudmi, tak obavy s neznámeho nemôžu byť prekážkou. Komunita ľudí zo Záhrady sú tou správnou spoločnosťou a preto sa tam vraciam a rada.

A preto aj vás tam rada uvidím! - Katarína P.
 © Goro
 © Goro
 © Goro
"Práca s Jullianou mi ukázala iné spôsoby práce s telom, na aké som bola zvyknutá. Východiskom všetkých zadaní bolo úplne pochopenie zadania. Z vonkajšieho uhla pohľadu bolo za akoukoľvek malou akciou tela pochopenie princípu prace. Bolo prekvapujúce vnímať tento proces z dvoch pozícii: s vnútornym fokusom, kedy som vnímala vlastné telo v priestore (individuálne alebo v skupinovej koštelácii) a pri percepcii ostatných, kedy som videla za každým malým pohybom silnú energiu. Taktiež bolo pre mňa veľkým zážitkom pracovať v "extrémnych" podmienkach: o piatej ráno naozaj všetky zmysly vnímajú inak :)" - Alexandra M.
 © Goro
"Ísť hlavou cez pohyb. Veľmi zaujímavá a zvláštna cesta. No a o tom podľa mňa bol workshop. Paradoxne neskôr aj o niečom za rozumom. :-) Niečom, čo sa rozumom len ťažko uchopuje. A taktiež veľmi ťažko sa o tom píše. Každopádne prekračovanie hraníc v tom, že vstaneš o piatej a ideš spať o druhej bolo veľmi zaujímavé. A paradoxne mňa veľmi nabíjalo a tešilo. Práca či už sám, vo dvojiciach alebo v skupine bola veľmi tvorivá. Uvedomovanie si vlastných tendencií v pohybe ale aj tendencií iných v pohybe. No a to všetko v kolektíve super ľudí. Diky. :-)" - Renáta J."
 © Goro

You may also like

Back to Top