Fyzikalita v literatúre / Corporality in literaturE

s / with Jaro Viňarský & Marek Menšík

                                                         PHOTOS AND VIDEO DOCUMENTATION BY © GORO
December 14 - 16 / Záhrada - Centrum nezávislej kultúry / Banská Bystrica

"Ani neviem odkiaľ sa to berie, ale je to tam, má to, rozdáva to, prijíma to, je to v ňom.
Dobrá vec sa podarila a dlhoočakávaná premiéra predstavenia "Animalinside" spojená s prácou sa podarila.
Aj napriek vianočnému zhonu sme sa tu niektorí nadšenci stretli a komunikovali medzi sebou telami.
Niekedy je totiž jednoduchšie vyjadriť svoje myšlienky, či pocity pohybom a mám za to, že tentokrát sme sa riadne porozprávali práve bez zbytočných slov.
Zanalyzovali sme predstavenie, vyskúšali si, ako fyzicky namáhavé môže byť jeho prevedenie. Improvizovali sme na jeho tému a pátrali kam až fyzikalita v literatúre môže siahať.
Veľmi abstraktné, veľmi konkrétne, veľmi citlivé a veľmi fyzické boli naše dva víkendové dni nesúce sa zverami v nás.
Ďakujem Jarovi, ďakujem ostatným worshopantom a ďakujem svojmu telu, že mi dopraje radosť z pohybu." - Katarína P.
"moje zavytí za prožitým "Animalinside-víkendem":

asi bych raději napřed workshop - jednak bych nebyl ovliněný viděným a možná bych si potom představení i víc užil. možná... ne že bych si ho tedy neužil i takto :) 
nejvíc mne bavila střední pasáž - duet.

Záhrada mi přijde výbornej prostor - prostor pro tanec (představení a snad i tréninky) propojený s barem; a to v centru města...

na samotném workshopu mne zaujala metoda přípravy "materiálu" vizualizací. to bylo výborný... 
a přístup Jara se mi líbil. jak workshop vedl.
jsem opravdu rád, že jsem přijel." - Jan O.
"cvičenia v nedeľu doobeda boli skvelé, presne takto som si workshop predstavovala, makala som a niečo som sa naučila, o tom to má byť, škoda, že to bola len jedna pätina víkendu. 
z predstavenia som nebola až tak nadšená ako ostatní (čím netvrdím, že sa mi vyslovene nepáčilo), ale na piatkovej diskusii sa vytvorila atmosféra bezhraničnej adorácie, do ktorej sa nedalo slobodne vstúpiť vyjadrením opozitného názoru, hlavne, keď som tam nikoho nepoznala a vy ste sa navzájom viac-menej poznali. takto divadelná diskusia nesmie prebiehať, je to nezdravé aj pre divákov aj pre tvorcov. čo samozrejme vôbec nie je jarova "vina", on sa len ocitol v obkľúčení faniniek, na to musia dohliadať organizátori, tak len môj postreh. 
na začiatku, v sobotu doobeda, ma prekvapilo, že máme tak dlho pracovať sami, to som mohla robiť "doma v obývačke". bola som zmätená, nevedela som poriadne, čo mám robiť, nedostala som spätnú väzbu. nikdy som fyzické divadlo, alebo akokoľvek to nazveme, nerobila, všetci ostatní boli zbehlejší, nuž bola som zmätená. poobedie bolo pre mňa nudné. pohyby ma nebavili ani na predstavení, ani na workshope. 
v nedeľu ráno som už prišla mrzutá, ale bolo super. poobedie bolo do určitého momentu tiež zaujímavé, potom sme už nevládali, choreografie nás nebavili a nezvládali sme ich (neviem, prečo si jarko myslel, že by som, povedzme, ja fyzicky dokázala zvládnuť ich predstavenie), a potom ma seklo. 
fyzické divadlo nie je môj tvorčí výrazový prostriedok, nebaví ma robiť ho, ale som rada, že som si to vyskúšala. 
jarko je zlatý, ale bol to workshop len na víkend, (som zvyknutá chodiť na minimálne týždňové) za tak krátky čas nestihneme nič spraviť, ani sa naučiť, resp. veľmi málo, on viem, že nemá zmysel ísť hlbšie, jednoducho nám niečo ukázal, a potom nás to naučil. 
ďakujem za skúsenosť, hlavne som rada, že poznám nových ľudí a nový super priestor v bb. 
toľko reflexia od činoherného človeka :D
teším sa, keď sa zasa uvidíme. 
pekný večer a krásne sviatky prajem." - Monika P.
"Tak ako aj vždy, tak aj tento workshop bol super, skvelí ľudia, dobrý pohyb, miestami som sa cítila, že uhm, tak toto nedám, ale postupom času to prešlo a šlo to. :-) Zvláštne, že po tomto workshope nemám potrebu o tom písať, hovoriť. Ktosi múdry raz povedal, že, keď si naplnený, tak nič nepotrebuješ. Asi takto sa cítim teraz aj ja. Aj keď zdá sa, že jeden víkend je ták málo. A preto opätovne dúfam, že bude zase nejaké zase." - Renáta J.
 
"Ja len veľkééééééé ĎAKUJEM ..." - Henrieta V.
„Nedokážem tento workshop uchopiť jednotlivo, pretože som pred ním absolvovala Fyzikalitu v literatúre aj v Košiciach aj v Žiline, takže v mojom svete vzniká niečo omnoho komplexnejšie. Som moc rada, že som to mohla zažiť na tri-krát, zakaždým v novom meste, v novom priestore, s novými ľuďmi a zakaždým v inej obmene. Vďaka tomuto workshopu sa predstavenie Animalinside, stáva týmto pre mňa niečím osobným. Keď som bola na premiére, nemohla som ho necítiť, nemohla som ho nezaujate pozorovať, pretože kúsočky z neho boli vpečatené do buniek môjho tela. Jeho úvod je pre mňa bolestivý tak ako sú bolestivé a nekomfortné polohy, ktorými na workshope prechádzalo moje telo. Spôsob práce mi veľmi vyhovoval, lebo viaceré zadania boli o prekonávaní samého seba a o prekračovaní istých hraníc, pričom mi toho hodne odhalili o mne samej. Najviac mi sedeli polohy z úvodu predstavenia. Nik vám nedal fyzické hranice, nik okolo vás nepostavil baríéry, a napriek tomu, ak ste robili to, čo Jaro chcel, cítili ste sa presne ako v tej knihe – bezmocne uväznený v priestore, z ktorého niet úniku. V tej danej chvíli je všetko tak bolestivé (ak to robíte poctivo), že nemáte čas premýšľať, ale čím viac je to bolestivé a čím to poctivejšie robíte, tým viac o tom musíte premýšľať neskôr (teda aspoň ja), keď sa z tej sály vytratíte do normálnych životov. Pretože zo sveta, v ktorom ste sa ocitli, niet úniku, a tá predstava je desivejšia o to viac, že zisťujete, že tou jedinou skutočnou bariérou je vaša vlastná hlava, presne tak, ako tam na sále....“TO“ čo vás brzdilo, v skutočnosti ani neexistuje, je „LEN“ obyčajnou ilúziou.... a predsa má toľkú MOC. Keby nebolo tohto workshopu, nikdy by som si neprečítala tú podmanivú a podivnú knihu Animalinside, ktorá sa pomaly ale veľmi isto stáva súčasťou mojej prítomnosti. Priala by som si poznať pána, ktorý ju napísal.“ - Bára I.

You may also like

Back to Top