Zdroje vlastnej reality - autentickosť performera / Performer's authenticity

s / with Jaro Viňarský
 
 
APRIL 27 - 28 / Stanica Žilina - Záriečie
Photo: Goro
Photo: Goro

"Tak v prvom rade ďakujem za super workshop. Splnil a možno aj prekonal moje očakávania. Môžem ho rozdeliť do niekoľkých zásadných skúseností: 1. skúsenosť s happeningom, 2. skúsenosť s nácvikom choreografie v nedeľu po disco rozcvičke, 3. samotná práca v priestore.

K práci v priestore len toľko, že kvitujem ako ju Jaruch organizoval. Rád by som niekedy na tento workshop nadviazal nadstavbou.

Atmosféra a ľudia boli super. DÍKY - Tomáš K.
Photo: Goro
"Tento, môj druhý workshop, bol úplne iný ako predošlý. Nebolo to také intenzívne a fyzické ako pred týždňom, ale mám pocit, že mi to dalo ešte viac. Ostala vo mne silno pôsobiaca hlavná pointa stretnutia, ktorú Jaro nazval „autenticita performera“. Pre mňa nie je také dôležité aplikovať tento princíp v umení, keďže moc umenie nerobím a aj na tie workshopy som šiel viac menej pre relax. Tento princíp je však univerzálny a dá sa aplikovať v živote všade. A to je práve na tom to úžasné.
 
Myšlienky a princípy sami o sebe sú mi často známe, a tento princíp (ktorý nám Jaro predniesol ako myšlienky Tibeťana) nebol výnimka. Ale práve spojenie myšlienky so zážitkom (cvičenia v S2 a následne performance na námestí) spôsobí hlbšie uvedomenie a permanentný zápis do vedomej pamäte.
 
Zas mi teda váš workshop dal nečakane veľa. Nečakane preto, lebo som sa na to prihlásil viac menej na naliehanie Lenky a čakal som jednoducho len uvoľnenie od napätia z kancelárskej práce :) Až doma som si dodatočne uvedomil, čo vlastne pre mňa oba workshopy znamenali a ako perfektne zapadli do obdobia života, ktorým práve prechádzam. Ďakujem vám.
 
Určite sa prihlásim ešte na nejaké ďalšie workshopy. Dobrá práca. - Miloš B.
Photo: Goro
Photo: Goro
"Na workshop Jara Viňarského som sa tešila už od jeho zverejnenia na webe. Ani tentokrát ma nesklamal! Presne mi potvrdil moju vlastnú cestu hľadania a nazerania (nielen) na tanec. Jarovi sa vždy podarí rozšíriť nám obzor a zbúrať stereotyp - tentokrát napríklad tanec na tiché miesta v skladbe. Paráda! Veľmi som si to užila. Čistá prítomnosť a radosť. Tiež naše spontánne tanečné rozcvičky boli parádne. A performance na námestí? Všetci ste boli skvelí a som šťastná že som tam mohla byť s vami." - Lenka J.
Photo: Goro
Photo: Goro
"v denníčku som si napísala. 

korene mi šli cez brucho. bolo to veľmi hlboké a dobré zastavenie sa. 
sústrediť sa na vlastný dych, telo a počúvať svet plný príbehov druhých,
ktorý sa odohráva mimo mňa.

takto v krátkosti som tam mala napísané." - Mária Ch.

Photo: Goro
"Obával som sa toho, a to z mnohých dôvodov. Mal som o tom úplne iné predstavy.
Ale nič z toho sa neudialo, takže som so sebou spokojný, ALE hlavne som bol prekvapený z osadenstva, ktoré sa zúčastnilo tejto workshow. Táto partia bola super, od každého z VÁS som si zobral niečo. Ďakujem, že ste ma medzi seba prijali, podelili sa so mnou o lásku a radosť k pohybu, tancu, ... Som niesmierne rád, že som sa nechal tebou (Bára) a Jarom nahovoriť!
Ešte raz jedno veľké ďakujem, máte to super vymyslené, máte môj obdiv a patrí vám veľká chvála!!!
Dúfam, že sa čoskoro opäť uvidíme a aj na podobnej akcii :) - Lukáš O.
Photo: Goro
Photo: Goro
"Na Jarových workshopoch sa mi veľmi páči jednoduchosť, s ktorou často krát prichádza. A práve tá jednoduchosť dokáže stierať rozdiely medzi tými, ktorí sa pohybu venujú už dlhšie a tými, ktorí sa ocitli na pohybovom workshope po prvý krát. Veľmi sa mi páčilo cvičenie, v ktorom sme dostali isté inštrukcie a následne mal každý sám vojsť do priestoru a spraviť jednoduchý pohyb. Najskôr vošiel prvý človek, nahodil pohyb a vzdialil sa. Ten kto prišiel po ňom musel jeho pohyb najskôr zopakovať a až následne produkovať svoj vlastný. Po tom, ako sme sa každý vymenili zo dvakrát, sme mali pred sebou sekvenciu jednoduchých pohybov, na ktorých nič nenasvedčovalo tomu, že by z toho mohla byť nejaká „tanečná zostavička“. Každý z nás ju však bol schopný zopakovať. S prekvapením sme sa potom pozerali, ako zo série kostrbatých pohybov dokázal Jaro vytvoriť pomocou dynamiky, hudby, plynulosti a neviem čoho všetkého ešte, pohybový materiál, ktorý navyše niekoľkokrát modifikoval podľa charakteru hudby. Bolo to všetko (vrátane ostatných zadaní) veľmi hravé, nenútené a hlavne sme sa pritom skutočne bavili. Čo bolo umožnené aj vďaka tomu, že sa na tomto workshope zišla veľmi otvorená skupina, schopná spontánnosti a bezprostrednosti, čo mňa veľmi pozitívne prekvapilo, vzhľadom na to, že sa tu zišli veľmi rôznorodé charaktery, viacerí boli medzi nami po prvý krát a niektorí mali premiéru na pohybovom workshope vôbec. O to viac ma to utvrdilo v mojom presvedčení, že pohybové workshopy majú veľký potenciál pre „bežných“ ľudí, z ktorých životov sa vytráca hravosť, tvorivosť a spontánnosť. 
 
Srdečne chcem poďakovať ešte za všetky sprievodné akcie. Za celý rok som sa toľko nenasmiala, ako počas týchto dvoch dní :-)." - Bára I.
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Goro
Photo: Goro
"Keď tak "skrolujem" myšou a pozerám na fotografie v archíve, tak je to jednoznačné. 
Tí ľudia sa tešia, sú spokojní a nadšení tým, čo práve robia. Tým, čo normálne vo svojom živote nerobia. A to je na tom originálne a svieže.
Workshop s Jarom Viňarským je vždy absolútne iný. Áno, Jaro nám prináša jeho inšpirácie a jeho momentálne myšlienky a tým sa séria jeho workshopov obmieňa a naberá na kvalite.
AAAALEEEE každý workshop je iný hlavne vďaka ľuďom, ktorí prídu. Či už stálice, alebo noví, každého to zdrapne a výsledkom je vyjadrenie vlastného ja pred ostatnými s hrdosťou a istotou.
Víkend naplnený sústredenou prácou, slobodou, vzájomným dopĺňaním a úprimnosťou v pohybe.
Takí sme boli a takí budeme, kým nás SKOK nerozdelí.
Ďakujem." - Katka P.
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Goro
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
 
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Goro
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková
Photo: Natália Zajačiková

You may also like

Back to Top