17. - 20. jún 2021, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica

SKOK! oslavuje 10 rokov
SKOK! a Záhrada - CNK vás pozývajú osláviť 10. výročie občianskeho združenia zaoberajúceho sa performatívnym umením prostredníctvom série podujatí v júni 2021.
17. jún 2021

Shantala Pèpe: Alice
tanečné predstavenie

Hodené doprostred snového deja snívajúce dievča padá z jedného imaginárneho priestoru do druhého nasledujúc zvláštnu riekanku v sérii scénok zatvorených dverí. Sprevádzaná tajomným a veľkým hárkom bielej lepenky je zajatá v hre manipulácie s neustálymi zvratmi, spleti preveľmi živých svetelných a zvukových situácií. Postupne sa tohto záhadného partnera zmocňuje, keď mu dáva život: stvárňujúci viacero postáv, splýva s krídlami vtáka, stáva sa pohyblivým stolom, žiari ako hviezda a neodvratne sa zatvára ako pasca. Nepravdepodobné partnerstvo, ktoré roztvára nerovnováhou, fantazmagóriu, zdravé halucinácie a živé odhalenia. Veľmi voľne inšpirovaná Lewisom Carrollom, táto Alica nám rozpráva príbeh rozmarnej samoty prerušovanej absurdnosťou, neustále oscilujúci medzi očarením a strachom.

Koncept, choreografia a performancia: Shantala Pèpe
Svetlá a svetelný dizajn, umelecká spolupráca: Hugues Girard
Choreografická asistencia: Maria Eugenia Lopez
Kostým: Patricia Eggerickx
Scénografické rady: Peter Maschke
Produkcia: Incógnita asbl/Shantala Pèpe
Koprodukcia: Les Brigittines - Playhouse for Movement.
Vytvorené s podporou: the Wallonia-Brussels Federation - dance department, The Cultural Center Jacques Franck, Le Marni and the Dag Van de Dans.
Foto: Andrea Messana​​​​​​

Za zatvorenými dverami, usadená medzi bielou stenou a bielym stolom stelesňuje žena bez tváre sériu hrozivých zvukových postáv, ako mnoho znepokojujúcich hlasov, ktoré ju obývajú. Preniknutá stvoreniami rozprávok kolektívnej fantázie, stáva sa ihriskom a bojiskom ženských entít bojujúcich o rovnaké územie. Jej telo, nikdy nie úplne odhalené, je dekonštruované, rozobraté do primárneho a nenásytného beštiáriu, ohrozujúc svoju vlastnú suverenitu.
Je to čarodejnica? Spider-woman, bohyňa, vlčica či mäsožravá rastlina? A zvíťazia nad ženou, ktorú kolonizovali?

The Magma Chamber je diskurzom bez slov, výkrikom bez hlasu, ktorý rozpráva o násilnostiach a rozpakoch obsiahnutých v archetypoch štrukturujúcich ženskú identitu.

Scenár: Shantala Pèpe
Réžia v spolupráci s: Antonin de Bemels
Choreografia a performancia: Shantala Pèpe
Kamera a zvukový dizajn: Antonin de Bemels
Svetelný dizajn: Hugues Girard
Svetelný technik: Stéphane Rimasauskas
Kostýmy: Shantala Pèpe with the help of Patricia Eggerickx
Strih: Antonin de Bemels a Shantala Pèpe
Skript: Mariyya Evrard
Zvukový mix: Alexis Oscari
Kolorovanie: Claire Beunckens

Produkcia: Incógnita asbl/Shantala Pèpe
Koprodukcia: Stéla - DesArts//DesCinés . Production manager in France: Anna Alexandre
Vytvorené s podporou: the Bureau d'Accueil des Tournages de La Loire, The City of Saint Etienne, and Athanor asbl
Vďaka: Catherine Simon, Félix Blum, Stéphane Jossart, Cédric Celorio-Lopez, Alexandre Wajnberg, and the Atelier du Théâtre Libre
Ilustrácie: Antonin De Bemels
18. jún 2021

Shantala Pèpe: Carcan
tanečné predstavenie

V metronomickom a hypnotickom kolísaní sa z tieňa vynára žena, jej oči hľadia dopredu. Animovaná metrickým tancom s plynulými pohybmi ramien vyžaruje chladnú a mechanickú zmyselnosť. Pri pohybe vpred sa jej pohyby uvoľňujú a menia sa na nepravidelné výbuchy a volúty, ktoré ju premieňajú z jednej ženy na druhú, z jednej role do druhej. Organickosť a dych zasahujú do zovretia rytmickej slučky a dávajú prednosť očareniu.

Koncept a tanec: Shantala Pèpe
Zvukový dizajn: Thomas Turine
Svetelný dizajn: Hugues Girard
Produkcia: Company Shantala Pèpe/Incógnita asbl
Foto: Tonin Bruneton
​​​​​​​​​​​

krátky príbeh o nutnosti gravitácie
fyzické predstavenie / sólo

Ohromujúce sólo nesené poéziou, utrpením a krásou. Hra tieňov a červených svetiel doplnená okúzľujúcou hudbou vytvára pred očami divákov jedinečný svet.
Thierry Jourdain (Rouen, Publi-reportage, 2005)


Posledný krok pred je príbehom o jednom z mnohých ľudských pokusov vzlietnuť. Aktér tohto skúšania trávi dlhý čas premýšľaním o tom ako doletieť k neurčitému, preňho však podstatnému bodu. Pokusov je mnoho a k cieľu sa dá priblížiť niekoľkými spôsobmi. Napriek tomu sa zdá, že je stále na začiatku, akoby sa za celý čas nikam neposunul. Netuší, že najväčšou prekážkou v uskutočnení sna, je jeho schopnosť vytvárať si ilúzie o niečom, čo človeku jednoducho nie je vlastné. Na druhej strane má odvahu, vďaka ktorej neprestáva veriť, že za istých okolností dokáže aj nemožné. Práve táto nesmierna odvaha mu napokon dopomôže k prelomeniu hrubej steny jeho vlastných ilúzií a k jasnému poznaniu.

Sólo je založené na veľmi úzkom vzťahu a prepojenia performera a svetelného dizajnu.

Námet, choreografia a interprerácia: Jaro Viňarský
v spolupráci s:
Svetelný dizajn: Pavel Kotlík
Svetelná réžia: Tomáš Morávek & Katarína Ďuricová
Kostýmy: Ondrej Bederka & Marek Žitník
Hudba: A Silver Mount Zion & Artango
Poďakovanie: Karine Ponties za jej profesionálnu a ľudskú podporu pred a počas tvorivého procesu na tomto sóle, tiež za veľkorysé povolenie použiť a pracovať s nepoužitým pohybovým materiálom, ktorý vznikol počas tvorivého procesu na celovečernom predstavení HOLEULONE v jej choreografii a produkcii DAME DE PIC / Karine Ponties cie.
Finančná podpora: Cena Jarmily Jeřábkové 2003, súťaž mladých choreografov (Duncan Centre, Praha, ČR)
Premiéra: november 2004, Duncan Centre (Praha, ČR)
Európske turné: SR, ČR, F, PL, BG, RO, G, N. Od premiéry bolo predstavenie uvedené približne 50-krát a jeho uvedenia sú stále dostupné.
Ocenenia: Cena Sazky za „objav v tanci‟ a Cena Diváka na Českej tanečnej platforme (Praha, ČR, 2006)
19. 06. 2021

Toto nie je terapia!

Verejná prezentácia desiatich rokov skúseností s umením tela a filmu MeMoirs XX.

MeMoirs XX je tvorivý kolektív ľudí, ktorý sa zrodil počas prvej vlny pandémie COVID-19 na jar 2020. Kým pokračujú špeciálne opatrenia, pokračujeme aj my. Začali sme jednoducho - zbieraním spomienok prostredníctvom tanca, zvuku a písania. Nevieme, kam smerujeme, ale vieme, že smerujeme k tomu neznámemu spolu.


19. - 20. 06. 2021
Jaro Viňarský: D.N.A. tanca
workshop s Jarom Viňarským

Blízkosť, dotyk, komunita a dych sú esenciálne prvky DNA tanca. Súčasná kríza zasiahla nielen našu prax, ale aj to, kým sme. Tanec v podstate znamená zdieľať skúsenosť.
Tanec je o komunite.
Anna Teresa de Keersmaeke, 2020

Z verejných zdrojov podporil
hlavný partner projektu O UMENÍ TELA 2020:

You may also like

Back to Top