Tancuj, Tancuj !
víkend so súčasným tancom
 
April 25 - 27 / Stanica Žilina - Záriečie

25 April / 19,00 / Stanica
Pre Gaiu - tanečno-hudobný koncert pre našu Zem


Známa slovenská tanečnica a skúsená improvizátorka Zuna sa stretáva s fenomenálnym hudobníkom a vynikajúcim improvizátorom Maokom, aby v spoločnom predstavení poďakovali a vzdali hold našej planéte. 

Predstavenie je čistou improvizáciou, využívajúcou silu prítomného okamžiku.
 

Zuna Vesan Kozánková  (1973)
Žena vyjadrujúca sa poväčšine tancom, pretože ho považuje za jednu z možností vyjadrenia svojej taoistickej duše. Jej v detstve počínajúce tanečné vzdelávanie prešlo akademickou pôdou Tanečného konzervatória a Vysokou školou múzických umení v Bratislave, no stalo sa opäť otvorené slobode cez jej študijné pobyty v Európe a Ázii. Posledné roky sa Zunin tanec intenzívne prepojil aj so štúdiom Tradičnej čínskej medicíny, akupunktúry, shiatsu, qigongu a taoizmu, aby filozofické aspekty tohto štúdia mohla aplikovať aj do tanečnej praxe a do osobného života. Jej duša je spojená aj s letným tanečným campom “Tanec na horách” v prírode Orlických hôr, ktorý v roku 2000 s manželom Milanom založila a každoročne tam vyučuje a čerpá energiu. V roku 2013 sa presťahovala do Orlických hôr, v Českej republike, kde s manželom buduje umelecké a vzdelávacie centrum PANGEA. 
 

Martin Maok Tesák (1974)
Hudobník, multiinštrumentalista, skladateľ filmovej a divadelnej hudby. Narodil sa v Bratislave. Viac ako desať rokov vytvára pod menom Maok improvizovanú hudbu s etnickými a experimentálnymi prvkami, ku ktorej pozýva hostí. Vydal 17 albumov. Skladal hudbu do filmov Juraja Jakubiska (Bathory), prírodovedca Tomáša Hulíka a filmára - cestovateľa Pavla Barabáša (Premeny Tatier, Tatry zamrznuté v čase, Bhután, Ticho nad oblakmi). Robí hudbu k divadelným a tanečným inscenáciám, koncertuje v Česku, na Slovensku, v Škandinávii, Nemecku, Poľsku, či Korei. Organizuje hudobné workshopy, kde účastníkov vedie k sebavyjadreniu pomocou hudby a zvukov. 
26 Apríl / 16,00 / Stanica
Dotkni sa tanca


Predstavenie pre deti
 
Koncept, réžia: Zuzana Hájková, Daniel Raček
Účinkujú: tanečníci z Divadla Štúdia tancaVeselé a hravé predstavenie pre deti, v ktorom netancujú len tanečníci, ale spolu s nimi aj detskí diváci. Predstavenie je vždy iné, nové, rovnako ako každý ďalší deň v živote dieťaťa.
 
Dotkni sa tanca nie je bežná inscenácia z repertoáru divadla. Je to projekt, ktorý sa mení v závislosti od priestoru a daného momentu, vychádza z prepojenia choreografie a improvizovaného pohybu a veľkú úlohu v ňom zohrávajú samotní detskí diváci.
Tanečníci experimentujú s autenticitou priestoru, inšpirujú sa jeho estetikou, nasávajú jeho atmosféru, komunikujú s prostredím a publikom. Spojením všetkých týchto faktorov vzniká interaktívne predstavenie, ktoré vzniká priamo pred očami diváka a hravým spôsobom sa dotýka diváka čím iným, ako tancom.
27 Apríl / Stanica / 17,00
Stretneme sa #2

večer tanečno - hudobnej improvizácie
 
„Stretneme sa” je platformou pre stretnutie tanečníkov / performerov a hudobníkov, ktorí v rôznych formáciách vytvárajú na javisku priamo pred očami divákov krátke predstavenia. V prvej časti večera sa na mieste vylosujú dvojice (1 tanečník + 1 hudobník), v druhej časti potom hrajú / tancujú všetci účinkujúci spolu.
 
Vďaka náhodne vytvoreným kombináciám vznikajú na scéne hudobno - tanečné tvary plné prekvapení, dynamickosti a rôznorodosti, v ktorých je potrebný na jednej strane silný individualizmus, kde sa umelec sústredí na vlastné vnímanie situácie, ale aj súhra, v ktorej sú si obaja účinkujúci oporou.  

You may also like

Back to Top