hrada-Centrum nezávislej kultúrY & SKOK! 


WORKSHOW #33: Márta Ladjánszki & Zsolt Varga (H)


Workshop o tom, ako byť v priestore; ako prehĺbiť naše vedomosti v tvorivých procesoch; ako len byť a ako počúvať vnútorné myšlienky nášho vlastného ja. Márta Ladjánszki pracuje čiastočne s improvizáciami prostredníctvom autentického pohybu a rôznej partnerskej práce (aj keď túto časť musíme kvôli nariadeniam súvisiacim s Covid-19 vynechať). Živá hudba je nevyhnutnou súčasťou tohto workshopu. Cvičenia sú založené na výskumných postupoch, ktoré sme použili v pripravovanom diele s názvom UMARMUNG (plánovaná premiéra na jar 2021).
Márta LADJÁNSZKI vyštudovala klasický balet, prácu na gymnastickom aparáte, jazzový a moderný tanec v Budapešti a vo Viedni. V roku 1996 spoluzaložila skupinu súčasného tanečného divadla KOMPmÁNIA, kde pôsobila ako performerka a choreografka zároveň. V roku 2001 vstúpila do občianskeho združenia L1 a odvtedy pôsobí ako jej umelecká zástupkyňa. Ako choreografka a tanečnica na voľnej nohe v Budapešti neustále hľadá príležitosti, ako predstaviť svoju prácu v oblasti súčasného tanca tým, ktorí sú otvorení a zaujímajú sa o jej umelecké diela a postoje k ľudskému telu.
Inšpiráciu nachádza priamo v samotnom tele - transformuje vnútorné myšlienky do viditeľných informácií. Ladjánszki je silno presvedčená o tom, že každý sme iný (nielen fyzicky) a práve o to je náš život bohatší. A toto je dôvodom, prečo v každom svojom diele oslavuje telo.

Zsolt VARGA je hudobník, skladateľ, multiinštrumentalista, zvukový a pohybový umelec z maďarskej Budapešti. Začínal ako saxofonista hrajúci improvizovanú hudbu s budapeštianskymi MCLoecky a Balvanyos Ensemble a jeho záujem sa čoskoro presunul na vytváranie hudby / zvukov s umelcami a pre umelcov z rôznych oblastí, ako je literatúra, vizuálne a pohybové umenie. Okrem účasti na niekoľkých maďarských projektoch elektronickej a elektroakustickej hudby ako Desert Chaos a Limited Timpani, hrania vo funkovej kapele a free jazzovom big bande McTrippenTrop, sa v posledných rokoch zameriava hlavne na spoluprácu so súčasnou tanečnicou a choreografkou Martou Ladjanszki ako pohybový umelec a skladateľ / hudobník. Od roku 2011 je pán Varga s veľkým potešením predsedom Združenia nezávislých umelcov L1.
17. september 2020, 20:00
Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica

18. september 2020, 20:00
Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica

19.-20. september 2020
Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica
Harmonogram workshopu:
- sobota: 10:00-13:00, pauza, 15:00-18:00
- nedeľa: 10:00-12:30, pauza, 13:30-16:00

Workshop je otvorený pre tanečných profesionálov ale aj laikov.
Hlavný partner projektu O UMENÍ TELA 2020

You may also like

Back to Top