WRESTLING ART WORKSHOP

s / with Magdalena Tuka, DoaFW, Anita Wach /Poland/
http://www.magdatuka.com
 
archetyp ženskej bojovníčky / mužského bojovníka 
proces hľadania osobnosti zápasníka

Stanica Žilina - Záriečie
 
                                                         video by Goro
Photo: Goro
Photo: Goro

Photo: Goro
"Na tento workshop som išla bez akýchkoľvek predstáv a očakávaní. Jediné moje tajné prianie bolo, obísť počas neho všetky prejavy agresivity. Či už fyzickej alebo psychickej. Totižto, my čo sme si stavy zlosti zažili už v rannom detstve, pravdepodobne nemáme žiadne potreby vyvolávať tieto emócie a tak je zbytočná namáha lektorov, keď ich od náš vyžadujú. Každopádne, aj keby sa niečo také od nás očakávalo, aspoň sa opäť utvrdím v tom, že „tudy cesta nevede“. Avšak nestalo sa. Dve charizmatické lektorky nám svojským (poľským) štýlom odhalili tajomstvo wrestlingu. Predostreli nám jednoduché princípy „dravého boja“. Naše cvičenia nadväzovali jedno na druhé a postupne sme sa tak dopracovali k uceleným charakterom bojovníka. Oceňujem tiež ich prácu na novom divadelnom kuse, ktorý sme mali možnosť vidieť work in progress. Počas celého workshopu bolo najkrajšie sledovať ako sa jednotlivý účastníci vrhajú na svojho „súpera“ s úsmevom na tvári :D Jednoducho tanec..." - Alexandra M.
 
Photo: Goro
"Toto bol môj prvý workshop „fyzického druhu“. Bol to pre mňa tak intenzívny a hlboký zážitok na rôznych úrovniach, že som schopný vnímať len to obohatenie a radosť, ktorú mi to dalo. Ak aj boli nejaké nedostatky alebo veci, ktoré by chceli vylepšenie, sú navždy vymazané z mojej pamäti silou zážitkov, ktoré bežne nezažívam. Celý workshop, už od cesty do Žiliny v piatok po cestu do Trenčína v nedeľu bola jedna krásna balada, ktorá povzniesla môjho ducha vysoko do výšin od bežnej rutiny. Zabudol som, kto obyčajne som, čo robím, odkiaľ som. Bol som absolútne prítomný a ponorený do vedenia Magdy a atmosféry vytvorenej ostatnými účastníkmi. Magda je predmet sám o sebe – dala mi veľa len tým, že som mal možnosť byť v jej prítomnosti a vidieť a cítiť, že taký človek existuje. Má môj rešpekt a obdiv.
 
Som vám všetkým veľmi vďačný, že ste mi umožnili prežiť tento víkend." - Miloš B.
 
Photo: Goro
Photo: Goro
"Vôbec som netušila, čo mám od tohto workshopu čakať. Nevedela som čo presne wrestling znamená, len to, že nie som fanúšik žiadnej formy boja či zápasenia. Všetko sa to zmenilo, keď nám Magda a Anita vysvetlili svoju filozofiu a ukázali podobnosť s tanečným kontaktom. Ich jasná myseľ a dokonalé presvedčenie o tom čo robia ma presvedčili. Hoci celý víkend bol fyzicky veľmi náročný, moje dojmy sú čisto pozitívne. Ďakujem!"
- Lenka J.
Photo: Goro
Photo: Goro
"Vôbec som si nevedela predstaviť priebeh tohto workshopu. Moje akési očakávania, že budeme stále len zápasiť sa ukázali ako veľmi klamlivé. Videá s wrestlingom, ktoré sme si na začiatku pozreli vo mne vyvolali skoro zdesenie a údiv. Workshop naopak úprimné povznesenie! Poľské devy majú môj obdiv, ako dokázali z niečoho pre mňa tak prízemného vyťažiť skutočne zaujímavú prácu, ktorá rozvíjala nielen vnímanie vlastného tela, ale aj vnímanie tela partnera, skupiny i priestoru. Mám veľmi rada kontaktnú improvizáciu, takže som si počas tohto workshopu skutočne prišla na svoje. Navyše bol pre mňa osobne skoro dokonale načasovaný, kedy všetku zlosť a stresy predchádzajúcich dní mohla pretaviť do niečoho veľmi hravého a zábavného. Asi aj preto ma bavilo stotožňovanie sa s predstavou bojovníka, ktorý sa mi vynáral najskôr ako potetovaný maur, no po vyčerpaní hlasiviek sa „nejako“ prirodzene pretransformoval do podoby zápasníka z filmu Rocky IV.  Silvester Stalone má od týchto dní v mojom srdci svoje nezabudnuteľné miesto. Rovnako aj účastníci workshopu, ktorí ma stelesňovaním predstáv svojich bojovníkov nesmierne bavili po celé dva dni." - Bára I.
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro
Photo: Goro

You may also like

Back to Top